Filmkészítés

Több évtizedes televíziós tapasztalattal rendelkező csapatunk vállalja dokumentumfilmek, riportok, reklámfilmek, céges image-filmek készítését.

Szupercella

Riportfilm a települési csapadékvíz kezeléséről Budapesten.

Bertók T. László
operatőr, vágó

Szarka Sándor
szerkesztő, narrátor


Erdőtelepítési támogatások

Nagy István agrárminiszter és államtitkárai bejelentik az erdőtelepítési támogatásokat.

Bertók T. László
operatőr, vágó


Art Union Gallery reklámfilm

Az Aquaword Resort Budapest szállodában működő Art Union Gallery megbízásából készült kisfilmünkben a cégvezető, Manajló Gregor mutatja be galériáját.

Bertók T. László
szerkesztő


Colas Alterra image film

A mélyépítési nagyberuházásokat fővállalkozóként bonyolító Colas Alterra Zrt. egy olyan image filmet rendelt tőlünk, amelyben 11 akkori beruházása szerepel. Az egymástól teljesen különböző építőipari munkákat gondolati síkon egy tornászlány és egy bmx-kerékpáros srác között szövődő szerelmi szállal, valamint egy folyton továbbpattanó labdával szőttük össze. Az aláfestő zenét kifejezetten ehhez a filmhez írattuk, a cég üzeneteit feliratok közvetítik.

Bertók T. László
rendező

Patócs Róbert
operatőr


A nagyváradi magyar színház

Az Echo Televízió állandó külső beszállítója vagyunk. Többek között a Kitekintő című, határon túli magyar ügyekkel, kulturális és gazdasági kérdésekkel foglalkozó magazinműsor számára készítünk riportfilmeket, melynek keretében főként partiumi témákat dolgozunk fel. A nagyváradi magyar színház társulatának kulturális misszióját, illetve a román társulattal való együttélésüket bemutató kisfilmünk 2018 februárjában készült.

Bertók T. László
szerkesztő

Szarka Sándor
szerkesztő


54 Erzsébet-tábor kisfilm

2017 nyarának legnagyobb munkája egy 54 kisfilmből álló sorozat elkészítése volt az Erzsébet Táborok a Kárpátmedencei Gyermekekért Közalapítvány megbízásából. Egyenként 2-3 perces zenés riportfilmek a Zánkai és Fonyódligeti táborok életét, eseményeit, valamint a vidéki napközi Erzsébet táborok világát mutatják be más-más tematikában. A filmek hangulatát egy-egy aláfestő zene, a filmek dinamikáját pedig zenei ritmusra történő vágás határozza meg. A kis interjúk hitelesítik a filmeket, amelyek célja, hogy kedvet csináljanak az iskoláknak és a gyerekeknek, hogy részt vegyenek a vakációs programokban.

Bertók T. László
rendező, vágó

Szarka Sándor
rendező

Békési István
operatőr

Fekete Péter Pál
operatőr

Karáth Emil
operatőr

Patócs Róbert
operatőr


Mangalicák Erdélyben

Egyezményt írt alá a magyarországi Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete az Érmelléki Gazdák Egyesületével a partiumi mangalicatartás fellendítése érdekében. A házi sertésnél lényegesen jobb tulajdonságokkal rendelkező ősi magyar fajta iránt egyre nagyobb az érdeklődés Romániában is, a tenyésztők nem bírnak lépést tartani a kereslettel. Az egyezménynek azonban egy ennél súlyosabb problémát is orvosolnia kellene.

Bertók T. László
operatőr, vágó

Szarka Sándor
szerkesztő


Az orvos, aki tájházat épített

Érmellék Partium olyan területe, ami kiesik a turisták útvonalaiból, ezért úgy vélik, nincs is különösebb látnivalója. Egy szalacsi fogorvos azonban a kilencvenes években úgy döntött, bebizonyítja, hogy a térségnek igenis van népi kultúrája, és összegyűjti az erre utaló emléktárgyakat. Ma már több mint kétezer darabból álló gyűjteménye van, amelyek bemutatására egy kúriát és egy hagyományos paraszti házat is berendezett.

Bertók T. László
operatőr, vágó

Szarka Sándor
szerkesztő


Hudec – Egy magyar építész Shanghajban

A Balassi Intézet által szervezett számos eseményről készítettünk tudósításokat, riportfilmeket 3-6 perces időtartamban. Ezek egyike egy Hudec László építész életművét feldolgozó album könyvbemutatója kapcsán készült riportfilm, ami egyúttal a XX. század elején Bauhaus és Art Deco stílusban alkotó magyar építész sanghaji alkotásait is bemutatja.

Bertók T. László
szerkesztő, vágó

Karáth Emil
operatőr


Sajtótájékoztató – magyar képzőművészek a nemzetközi műtárgypiacon

A Külügyminisztérium pályázatot hirdetett abból a célból, hogy a kortárs magyar képzőművészeket képviselő galériák kijussanak nagy nemzetközi kiállításokra. Ez lehetőséget teremt arra, hogy a magyar művészek a nemzetközi közönség előtt is ismertté és keresetté váljanak.

Bertók T. László
szerkesztő

Patócs Róbert
operatőr


Hétvégi magyar iskolák találkozója

Riportfilm a hétvégi magyar iskolák konferenciájáról, amelyet a Balassi Intézetben tartottak. A világ minden tájáról érkeztek önkéntes pedagógusok, akik a szórványban élő magyar gyerekeknek segítenek megőrizni magyar identitásukat.

Bertók T. László
rendező, vágó

Karáth Emil
operatőr


Stringbike

Kis reklámfilm, amely bemutatja a magyar fejlesztésű és gyártású Stringike kerékpárt, melyet a forradalmian egyedi hajtásrendszere emel ki a mezőnyből. A filmet kapott forgatott anyagból mi vágtuk össze.

Bertók T. László
vágó


Legázolt egyház

Ez a több éven át, részletekben forgatott történelmi ismeretterjesztő film azt a pillanatot mutatja be, amikor 1945-47 között a Kárpátalját megszálló szovjet birodalom hozzákezdett a vidék bolsevizálásához, a terror rémuralmának bevezetéséhez. Ennek egyik fontos eleme volt az egyházüldözés, a nem ortodox papság Gulágra hurcolása. Az egyházüldözés szimbolikus jelentőségű csúcspontja az nemrégiben boldoggá avatott Romzsa Tódor görögkatolikus ungvári püspök brutális meggyilkolása, amire személyesen az SZKP későbbi főtitkára, Nyikita Hruscsov adott ki parancsot.

Bertók T. László
társszerkesztő, operatőr, vágó

Szarka Sándor
társszerkesztő, narrátor, riporter


Archívum

Vízkincs

Vízkincs címmel 5x30 perces ismeretterjesztő filmsorozatot készítettünk a Magyar Víziközmű Szövetség támogatásával az MTVA számára. A filmsorozat körbejárta az egészég és az ivóvíz kapcsolatát, az ivóvízszolgáltatás, víztisztítás, szennyvízkezelés gyakorlati és elméleti kérdéseit, válaszokat keresett a témát érintő valós problémákra és leleplezett légből kapott városi legendákat. A filmsorozat sikerére jellemző, hogy az M1-en, M2-n, a Duna Televízióban több regionális kereskedelmi televízióban – ismereteink szerint – legalább 8 alkalommal került adásba.

Bertók T. László
szerkesztő

Szarka Sándor
szerkesztő

Dr. Papp Mária
menedzser

Patócs Róbert
operatőr


Khar-Us Nuur Program

A Kiskunsági Nemzeti Park szakemberei helyszíni szakértői támogatást nyújtottak a nyugat-mongóliai Khar-Us Nuur Nemzeti Park munkatársainak. E programot a WWF finanszírozta. A mongóliai nemzeti park három Balaton méretű tavat és gazdag madárvilágának élőhelyet nyújtó környezetét foglalja magába a Kara-kum sivatag határán. Az egymásra „felfűződő” tavakat az Altáj hegységből érkező Nuur folyó táplálja. A filmben bemutatjuk sivatagosodást okozó ottani ökológiai probléma okozóját: a nomádok által tartott kecskék túltenyésztését, annak okait, az ott élők életét.

Bertók T. László
szerkesztő, rendező


Vezérük a bátorság – a magyar katonai repülés története

„Vezérünk a bátorság, kísérőnk a szerencse!” E jelmondat díszelgett a II. világháború idején a magyar légteret védő vadászrepülő alakulat, a „Puma” gépein. E fiatal pilóták hősiességéhez, hazafias önfeláldozásához nem fér kétség, hiszen a háború évei alatt mindvégig nyomasztó ellenséges légifölénnyel szemben kellett próbálniuk megvédeni a hazát. Sokszor több száz jól felfegyverzett, kísérővadászokkal is védett bombázóból álló köteléket támadtak mindössze tucatnyian. Kilátástalan harcuk azonban nem volt eredménytelen. Jóllehet nem tudták megakadályozni a magyar városok lerombolását, sem az amerikai és brit szőnyegbombázásokat, sem a Vörös Hadserek előretörését, de emelt fővel, valódi ragadozóként tizedelték a támadókat. A magyar virtus és legnemesebb katonai hagyományok továbbvitelével elérték, hogy bár Magyarország a kényszerű „szövetségben” a vesztes oldalon fejezte be a háborút, de mindezt emelt fővel, büszkén tette. A nemzet hálája és elismerése kifejeződik abban, hogy üvöltő pumafejet mintázó emblémájuknak és jelmondatuknak a mai vadászrepülő utódok gépein is helye van.

Öt részből álló dokumentumfilm-sorozatunk a magyar katonai repülés történetét dolgozza fel a 20. századdal kezdődő kezdetektől egészen a század végéig. Végig követi a fegyvernem fejlődésének minden állomását, bemutatja első- és második világháborús hőseit, archív felvételeken és fotókon az alkalmazott géptípusokat egészen a 2000-es évekig, megszólaltat (akkor még) élő szemtanúkat és szakértőket.

Bertók T. László
szerkesztő, rendező